Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Sabiedriskā medija žurnālistiem jāuzņemas atbildība par pārraidītajām viltus ziņām

Vai sabiedriskie mediji nodarbojas ar viltus ziņu izplatību?

Pēdējā laikā arvien biežāk publiskajā telpā nākas saskarties ar viltus ziņām jeb tā saucamajām fake news, kas apdraud mūsu demokrātiskās sabiedrības pamatus. Daudz tiek runāts par instrumentiem, ar kuriem pārvaldīt tiešsaistē pieejamo informāciju un izaicinājumiem, ar kuriem jāsaskaras, lai neiekristu viltus ziņu lamatās, tomēr, kā novērojams, it sevišķi pēdējā laikā, nereti vislielākais drauds atrodas mums vistuvāk.

Runa ir par Latvijas sabiedriskajiem medijiem, kuru mērķis ir sniegt iespējami visaptverošu un daudzšķautņainu viedokli par būtisko, informēt, izglītot un arī izklaidēt. Bieži tiek uzsvērta arī to nepieciešamība sargāt demokrātiju mūsu valstī viltus ziņu sakarā, bet kā lai runājam par šādu uzdevumu, ja Latvijas Televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens” šobrīd pats ir objektīvas un kvalitatīvas informācijas apdraudējums.

Pirmdien, 19. martā, raidījums demonstrēja sižetu “Urbjam asfaltu” par SIA “Ošukalns” veikto Dūmu, Kadiķu un Atmodas ielu pārbūvi Jēkabpils Bebru mikrorajonā. Pēc raidījuma sacītā, jaunais asfalts ieklāts pat divreiz plānāks, nekā paredzēts.

SIA “Ošukalns” gan kategoriski noraida raidījuma sižetā minētos maldinošos apgalvojumus, kas grauj uzņēmuma reputāciju un norāda uz it kā uzņēmuma veiktām krāpnieciskām darbībām. Uzņēmuma īpašnieks Aigars Nitišs uzsver, ka objektā visi ielu rekonstrukcijas darbi veikti atbilstoši normatīviem un izstrādātajam projektam, par ko liecina arī uzņēmuma saņemtie kvalitātes un būvniecības kontroles dokumenti.

Uzņēmums norāda arī uz nekorekti veiktajiem urbumiem, kas tikuši veikti pēc LTV raidījuma iniciatīvas: “Man žēl, ka televīzijas cilvēki ir maldināti, jo sižetā uzskatāmi redzams, ka veiktais mērījums nav ņemts pareizi un urbums nav izurbts līdz galam. Šādā veidā ņemts paraugs nekādi neuzrāda reālo situāciju,” saka Aigars Nitišs. Par to, ka pārkāpumu nav, liecina arī Jēkabpils pilsētas domes veiktie korektie urbumi tieši blakus LTV raidījuma pārstāvju izdarītajiem – visi paņemtie paraugi atbilst normai. Vienlaikus uzņēmums norāda, ka objektā Bebru mikrorajonā ieklātais asfaltbetona daudzums ne tikai atbilst projektam, bet pat par vairākām tonnām pārsniedz sākotnēji plānoto, lai nodrošinātu tehnoloģisko prasību un normatīvu izpildi.

Plašāk par LTV žurnālistu neizdarību raksta portāls “Sliktas ziņas”:

Uzņēmums norāda uz nekorekti veiktajiem urbumiem, kas tikuši veikti pēc LTV raidījuma iniciatīvas: “Man žēl, ka…

Posted by Sliktās Ziņas on pirmdiena, 2018. gada 19. marts

Ņemot vērā, ka raidījuma žurnālisti nodarījuši uzņēmumam neatgriezenisku kaitējumu, iedragājot reputāciju un veicinot tam milzīgus zaudējumus nākotnē, “Aizliegtā paņēmiena” žurnālistu pienākums būtu uzņemties atbildību par savu rīcību un atkāpties no amata, kā arī izmaksāt kompensāciju cietušajam uzņēmumam. Taču vai mēs varam sagaidīt, ka žurnālisti, kuri tik bieži izliekas par to, kas paši nav, šajā gadījumā par sabiedrības sargu un viltus ziņu apkarotājiem, – rīkosies pēc taisnības un sirdsapziņas?

Jāatzīst, ka šī nav pirmā reize, kad raidījums savos sižetos demonstrē zināmus fake news elementus. Dzenoties pēc skaļām sensācijām, “Aizliegtā paņēmiena” žurnālisti, šķiet, ir aizmirsuši par visiem zināmiem ētikas un morāles principiem, tā vietā tie rada pašizdomātus skandālus. Taču no tā visvairāk ciešam visi mēs – Latvijas iedzīvotāji, no kuru nodokļu maksājumiem šis nu jau par viltus ziņu dēvējamais raidījums tiek uzturēts. Kamēr sabiedriskie mediji nenesīs atbildību par savu rīcību, tikmēr runāt par informatīvās vides kvalitāti ir veltīgi.


14,561 skatījumi

Un Tavas domas par šo?